Košík

Zimné pneumatiky

Na zimné cesty patrí zimné pneumatiky

Základ bezpečnej jazdy za zimných podmienok tvoria kvalitné zimné pneumatiky s neopotrebovaným dezénom, tvrdia na základe svojich bohatých skúseností odborníci z firmyBridgestone

 

 

Šesťkrát väčšie riziko nehody- to je nebezpečenstvo, ktoré prináša vodičom jazda na zimných cestách. Dôkladná príprava na zimnú prevádzku automobilu by preto mala byť pre každého samozrejmosťou, a to platí najmä pre prezutie kolies. Premýšľaj než vyjdeš- tento známy slogan celosvetovej bezpečnostnej kampane, ktorú usporiadala spoločnosť Bridgestone Corporation (ďalej len Bridgestone) v spolupráci s Nadáciou FIA a národnými automobilovými klubmi, by si automobilisti v nadchádzajúcom ročnom období rozhodne mali vziať k srdcu.

 

„Hoci česká legislatíva neukladá vodičom povinnosť plošne používať zimné pneumatiky, malo by to byť pre každého samozrejmosťou- a to ako vo vlastnom záujme, tak s ohľadom na bezpečnosť ostatných účastníkov cestnej premávky,“ podotýka Robert Koutný, generálny riaditeľ Bridgestone CR, s. r. o. I keď sa informovanosť českých vodičov postupne zvyšuje, stále ešte asi tretina automobilistov používa i v zime letné pneumatiky. Ukazuje sa, že títo ľudia doteraz neporozumeli rozdielu medzi letnými a zimnými pneumatikami a často podliehajú predsudkom a omylom. Veľká časť týchto vodičov sa obhajuje tým, že jazdí len v meste, kde sa sneh a námraza vyskytuje na cestách len výnimočne a niekoľko percent vodičov dokonca zastáva názor, že letné a zimné pneumatiky sa líšia len svojím názvom.  

 

Hlavným kritériom pre používanie zimných pneumatík pritom vôbec nie je povrch, po ktorom sa jazdí, ale vonkajšie teploty, pri ktorých sa automobil prevádzkuje . „V zime tiež nechodíme v letných sandáloch, podobne by sme mali pristupovať i k svojim automobilom. Zimné pneumatiky majú vďaka mäkšej behúňovej zmesi omnoho väčšiu stabilitu  na vlhkom povrchu, lepšie odolávajú nežiadúcemu aquaplaningu a i na suchom povrchu majú až o 30 % kratšiu brzdnú dráhu v porovnaní s letnými pneumatikami, použitými za zimných podmienok,“ vypočítava výhody zimného obutia vozidla Robert Koutný. Všetky výhody zimných pneumatík začínajú platiť už pri teplotách pod 7° C.

 

Ako vlastne zimnú pneumatiku spoznať? Podľa našej súčasnej legislatívy nesie zimná pneumatika označenie M+S (M-S, M/S, M&S, MS). V praxi sa ale o zimnú pneumatiku jednať nemusí. Toto označenie totiž nesú aj niektoré letné pneumatiky, najmä tie pre vozidlá 4x4. Kritériom pre označenie M+S je totiž len hodnota záberových vlastností, ktoré musia byť najmenej o 10% vyššie než refrakčná letná pneumatika. Tieto hodnoty môžu dosiahnuť i niektoré letné pneumatiky, bez toho aby boli vyrobené zo špeciálnej zimnej zmesi alebo mali potrebné lamelovanie nevyhnutné pre skutočnú zimnú pneumatiku. Z tohto dôvodu významní výrobcovia pneumatík zaviedli alternatívne označenie pre skutočné zimné pneumatiky, ktorým je symbol horského štítu a snehovej vločky na bočnici pneumatiky. Tieto pneumatiky tiež okrem štandardného indikátoru opotrebenia (hranica 1,6 mm) nesú i indikátor opotrebenia zimnej pneumatiky, ktorý udáva zostávajúcu hĺbku dezénu 4 mm, čo je hodnota nevyhnutná pre správne fungovanie zimnej pneumatiky. Tento indikátor má na sebe symbol snehovej vločky (hviezdičky) a jeho pozícia v behúne je označená tiež symbolom hviezdičky a hodnotou 4 mm v ramennej časti.

 

Vodiči by mali venovať pozornosť stavu svojich zimných pneumatík- hĺbka dezénu by nemala na žiadnom z kolies klesnúť pod 4 mm. Odborníci totiž zistili, že pri nižšej hĺbke vzorky stráca zimná pneumatika pri vozidlách do 3 500kg svoje vlastnosti na snehovej prikrývke a mizne i takzvaný samočistiaci efekt nevyhnutný pre jazdu na snehu. 

 

V Českej  republike platia od minulého roka nové dopravné značky „Zimná výbava“ a „Zimná výbava-koniec“, ktoré vymedzujú úseky ciest, na ktorých sú od 1. novembra do 30. marca (v prípade, že dodatková tabuľa neuvádza inak) zimné pneumatiky na všetkých štyroch kolesách pre vozidlá do 3,5 tony povinné. Medzi tieto komunikácie boli zaradené nielen cesty v horských oblastiach, ale i úsek diaľnice D1 na Vysočine. Vodiči, ktorí sa v zime chcú vyhnúť komplikáciám s hľadaním obchádzkových trás, tak majú o dôvod navyše na kúpu zimných pneumatík. Zimná výbava je povinná i v iných európskych krajinách. Napríklad v Rakúsku musia vodiči používať zimné pneumatiky povinne od 1. novembra do 15. marca, pri použití letných pneumatík musia so sebou voziť snehové reťaze. Zimné pneumatiky sú povinné aj vo Fínsku, Estónsku, Lotyšsku a Slovinsku.

 

Kontaktujte nás

Potrebujete ďalšie informácie, konzultáciu odborníka, či pomoc pri výbere tovaru?

+420 530 331 612
Neslúži pre overovanie skladovej dostupnosti